top of page

Klasa B LO (2009-2012)

wychowawca: mgr Grażyna Bała

​

 

Śladami sędzi Anny Marii Wesołowskiej ..... :)​

W poniedziałek 22 marca 2010r dzięki uprzejmości Prezes Sądu Rejonowego - Doroty Strach - Chrzanowskiej oraz sędzi Moniki Kołdon - Sobańskiej, uczniowie klasy b LO o nachyleniu policyjno-prawnym w ramach przedmiotu wstęp do prawoznawstwa uczestniczyli w rozprawie sądowej wydziału karnego. Jako widzowie na sali sądowej poznali procedury postępowania sądowego zapoznali się ze sprawą, wysłuchali świadków co dało im możliwość samodzielnej oceny przedstawianych dowodów i faktów, a tym samym odgadnięcia, jaki wyrok zapadnie. Młodzież dowiedziała się także , które miejsca zajmują: sędzia, prokurator, obrońca, oskarżony i protokolant, poznała również obowiązki wszystkich osób, które pracują na sali rozpraw. Zwiedzili również "Niebieski pokój" specjalne pomieszczenie przystosowane i przeznaczone do przesłuchań dzieci. Niezbędnymi elementami w wyposażeniu niebieskiego/przyjaznego pokoju jest lustro fenickie i sprzęt audiowizualny do rejestracji dźwięku i obrazu z całego przesłuchania. Organizatorem wycieczki przedmiotowej była Pani Monika Bartocha.

​

​

​

Magiczna lekcja kryminalistyki

Nietypową i ciekawą lekcję kryminalistyki mieli uczniowie klasy policyjno-prawnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie. Lekcja odbyła się w salach Muzeum Techniki w Warszawie. Od kilku tygodni w salach muzeum jest otwarta wystawa pod nazwą "Magia kryminalistyki" , którą zrealizowano przy współpracy z Komendą Główną Policji. Tematyka wystawy łączy się z programem nauki jaki jest realizowany w ramach innowacji pedagogicznej policyjno-prawnej.
W trakcie pobytu w salach muzeum uczniowie mogli zobaczyć nie tylko umundurowanie i wyposażenie przedwojennych policjantów, ale również wyposażenie laboratorium kryminalistycznego z początku XX wieku, poznając jakie stosowano wtedy metody badań kryminalistycznych, oraz poznając obecne laboratorium co skłoniło do porównań i do refleksji jak wiele się zmieniło.
Była to dla nas magiczna lekcja - mówią uczniowie klasy policyjno-prawnej, w jednej chwili cofnęliśmy się prawie 100 lat do pomieszczeń przedwojennych policjantów, by za chwilę powrócić do czasów obecnych i poznać najnowocześniejszy sprzęt do badań sygnatylicznych.
Wyjazdowa lekcja w Warszawie pozwoliła również na zapoznanie się z innymi wystawami muzeum, które dotyczyły zagadnień fizyki, astronomii, techniki przemysłu ciężkiego, komunikacji i radiotechniki oraz energii odnawialnej. Na pewno nie była to ostatnia taka lekcja dla uczniów ze "Staszica".

​

​

​​

Wyjazd szkoleniowy klasy policyjno - prawnej

Realizując plan dydaktyczny zawarty w nowatorskiej koncepcji kształcenia młodzieży naszej szkoły, który został wprowadzony do procesu edukacyjnego jako innowacja policyjno-prawna kładąca nacisk na zagadnienia prawnicze i bezpieczeństwo publiczne, uczniowie klasy II b LO w dniach od 10 maja do 12 maja uczestniczyli w kolejnym wyjeździe szkoleniowym.
Jego celem było poszerzenie wiadomości uczniów na temat szkolenia i realizacji ustawowych zadań przez funkcjonariuszy służb działających w obszarze granic naszego kraju tj. Straży Granicznej, Służby Celnej i Policji, co wiązało się z odwiedzeniem ośrodka szkolenia straży granicznej w Lubaniu oraz poznanie walorów turystycznych okolic Karpacza i tajemnic Gór Sowich.
Relacja z wyjazdu szkoleniowego:
Podróż rozpoczęliśmy we wtorek z samego rana gdyż pierwszy punkt z planu wyjazdu oddalony jest od Włoszczowy o około 350km. Tuż po godzinie 14 docieramy do Podziemnego Miasta Osówka koło Głuszycy, które jest jedną z niewyjaśnionych tajemnic czasu ostatniej wojny. Uczniowie w trakcie pokonywania podziemnego miasta dowiadują się o powstawaniu obiektu, zdarzeniach na frontach II wojny światowej, o budowie kompleksów w Górach Sowich. Poznają losy ludzi pracujących przy powstaniu tego miasta, które jest częścią hitlerowskiego projektu "Olbrzym", oraz wielu ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem. Zwiedzając trasę ekstremalną poznali sposoby drążenia podziemi wyposażenie,halę z oryginalnymi szalunkami z roku 1944- betonowe chodniki- rozwiązania techniczne obiektu- scenografie z filmów nagrywanych w podziemiach. Dodatkowo przepływ łodzią desantową, pokonanie chodnika poszukiwaczy skarbów za pomocą kładek, po
mostów, mostka wiszącego nad wodą przy temperaturze 6-7 stopni okazał się niemałym wyczynem.

​

Koleiny etap to zakwaterowanie w Karpaczu, ale za nim do tego doszło musieliśmy pokonać 1,5 godzinną jazdę po serpentynach 7 górskich dróg przy cudownych widokach na Sudety. Karpacz, malownicze miasteczko u podnóża Śnieżki, stało się na dwie noce bazą dla uczniów 5 z klasy policyjno-prawnej. Obiadokolacja, po niej spacer, a na dobranoc wieczór z kryminalistyką przygotowany przez organizatora wyjazdu nauczyciela przedmiotów związanych ze służbą w Policji Artura Szkota.
Następny dzień to realizacja głównego celu, czyli wizyta w Specjalistycznym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Lubaniu. Na kilka dni przed świętem strażników granicznych młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda szkolenie funkcjonariuszy straży granicznej oraz służby celnej. Duże wrażenie wywarła na nich strzelnica w pełni zautomatyzowana z różnymi nowinkami technicznymi ułatwiającymi skuteczne szkolenie. Z uwagi na fakt, iż odwiedzany ośrodek prowadzi również szkolenie przewodników psów służących strażnikom i celnikom nie obyło się również od pokazu jak szkolone są psy do służby na granicy. Cały pobyt w Lubaniu stał się nowym doświadczeniem w zdobywaniu wiedzy na temat szkolenia i samej służby kolejnej poznanej służby mundurowej. Wczesnym popołudniem w drodze powrotnej do Karpacza zawitaliśmy do Zamku Czocha znanego z wielu filmów nie tylko historycznych. Zwiedzanie i poznanie jego tajemnic z sekretnymi przejściami i pewną studnią zajęło nam miłe chwile. Wieczorny spacer nad wodospady Karpacza oraz filmowe spotkanie z kryminalistyką zakończyło drugi dzień pobytu. Dzień powrotu, to poranny spacer i pożegnanie z uroczym górskim miasteczkiem. Podczas kupowania pamiątek dla najbliższych, najodważniejsi skorzystali jeszcze z toru saneczkowego. Wracając do domu wstąpiliśmy do trzeciego pod względem wielkości zamku w Polsce - Książ. Urzeczeni jego architekturą cudownym parkiem i tarasami w stylu angielskim wróciliśmy do domu. Wyjazd szkoleniowy zwiększył nie tylko zakres wiedzy o służbach mundurowych nadzorujących nasze bezpieczeństwo, ale również pozwolił przybliżyć historię naszego kraju.

bottom of page