top of page

KLASA 1 LO (2014 - 2017)

wychowawca: mgr Justyna Wolska- Róg

 

 
SLUBOWANIE
KLASY
POLICYJNO- PRAWNEJ

 

IW DNIU 13 PAŹDZIERNIKA 2014 ROKU UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY POLICYJNO- PRAWNEJ UROCZYŚCIE ZŁOŻYLI ŚLUBOWANIE I TYM SAMYM STALI SIĘ WZOREM DO NAŚLADOWANIA W SZKOLE. 

 

GRATULUJEMY :)

Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ WE WŁOSZCZOWIE

oto fotorelacja z naszej wizyty w Straży Pożarnej                 we Włoszczowie w dniu 21. 10. 2014 roku.

 

Dziękujemy strażakom za miłe przyjęcie naszych "mundurowych"!

 

Spotkanie przygotowała i zorganizowała Sylwia Pura- Maciejczyk

 

Z okazji „mikołajek” (05. 12. 2014 r.) włoszczowski policjant wspólnie z uczniami I klasy o profilu policyjno-prawnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie odwiedził najmłodszych pacjentów włoszczowskiego szpitala, którym podarował drobne upominki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak corocznie z okazji „mikołajek” i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomniał o najmłodszych  mieszkańcach włoszczowskiego powiatu, którzy leczą się w szpitalu.  Najmłodsi otrzymali pluszowe maskotki, które pochodziły ze zbiórki, jaką uczniowie przeprowadzili w swojej szkole.  

 

(żródło KPP Włoszczowa)

FOTO RELACJA Z WIZYTY

"NASZEGO" MIKOŁAJA  

I "NASZYCH" ŚNIEŻYNEK

W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM

NR 3 WE WŁOSZCZOWIE  (05. 12. 2014)

 

Bezpieczeństwo na drogach,  główne przyczyny wypadków drogowych oraz zachowanie kierujących wobec pieszych - to najważniejsze tematy spotkania włoszczowskiego policjanta z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie w dniu 9 grudnia 2014 roku. Prelekcja była urozmaicona emisją filmów " Życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze" i "Eksperyment”.

 

W trakcie spotkania mł. asp. Karol Bator omówił najważniejsze przepisy wynikające z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w tym niewłaściwe zachowanie się pieszych na drodze, skutki niezapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie, czy też kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu. Przypominał również o obowiązku używania przez pieszychelementów odblaskowych.

Policjant zaprezentował również film pt. " Życie jest zbyt cenne, nie zostawiaj go na drodze", obrazujący dramatyczne skutki wypadków drogowych, zaistniałych na terenie województwa świętokrzyskiego. Duże wrażenie na młodych ludziach zrobiła także projekcja filmu z udziałem Krzysztofa Hołowczyca pt. "Eksperyment", którego bohaterowie pokazują, w jaki sposób zmienia się szybkość reakcji na dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze w trakcie kierowania pojazdem pod wpływem kilku "niewinnych" drinków.

Na koniec wszyscy otrzymali niebieskie serduszka, które są jednym z elementów kampanii społecznej pn. "Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym".                                                                       żródło: KPP Włoszczowa

JASEŁKA Z UDZIAŁEM UCZNIÓW KLASY I LO 

19. 12. 2014

WIZYTA W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI WE WŁOSZCZOWIE 

22/ 01/ 2015

W dniu 22 stycznia 2015 została zorganizowana wycieczka do Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie.

 

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie komendy i zapoznanie się z pracą policjantów niestety nie mogliśmy zwiedzic aresztu gdyż byli tam zatrzymani. Policjanci pokazali nam różne akcesoria potrzebne w codziennej pracy mundurowego m.in alkomaty do sprawdzania obecności alkoholu we krwi kierowców, radary ,, pałki" do obrony kaski i kajdanki. Następnie obejrzeliśmy film o strukturach organizacyjnych policji. Funkcjonariusze dokładnie omówili nam prace policjanta i jakie kryteria trzeba spełnić, aby się dostać do szkoły policyjnej. Na koniec wycieczki mogliśmy obejrzeć i wsiąść do samochódu policyjnego.

Wycieczkę zorganizowała pani Sylwia Pura- Maciejczyk.

nowy rok szkolny 2015/ 2016

W dniu 14 października 2015 roku szóstka uczniów naszej szkoły (uczniowie klasy II LO) uczestniczyła w ćwiczeniach policyjnych. Przed tym wydarzeniem odwiedziliśmy także Komendę Powiatową Policji we Włoszczowie. Mogliśmy tam być obecni w trakcie porannej odprawy policyjnej, co było dla nas ciekawym doświadczeniem. Sami mogliśmy poczuć się jak na odprawie: policiant przekazywał nam informacje co mamy robić podczas ćwiczeń, jak się zachowywać, w jakim celu został przygotowany ten dzień. 
Ponadto, oczekując na zaplanowane wcześniej ćwiczenia, mieliśmy okazję przejrzeć policyjną prasę, w której mogliśmy przeczytać nowości oraz ciekawostki z życia w trakcie służby. Około godziny 11:00 udaliśmy się do Bukowa - miejsca, w którym odbyły się te ćwiczenia. Naszą rolą było wcielenie się w grupę ekologów, która nie chce pozwolić na wjazd na teren przyrodniczy z substancjami chemicznymi w obawie o jego zanieczyszczenie i obumarcie zamieszkałych tam zwierząt. Zgromadziliśmy się pod bramą wjazdową, blokując wjazd pracownikom firmy, którzy chcieli wtargnąć na chroniony przez nas teren. Na miejscu pojawiły się pierwsze jednostki policji, które rozpoczęły z nami negocjacje. Jednakże przekonania policjantów nie były dla nas wystarczające.
Po upływie kilkunastu minut na miejscu pojawiły się uzbrojone jednostki, które miały za zadanie stłumić naszą protestującą grupę. W punkcie kulminacyjnym tych ćwiczeń, w obronie własnej dopuściliśny się rzucania w policję gałęziami a następnie zaczęliśmy uciekać. Jednakże działania policji były na tyle przygotowane, że udało się im złapać każdego z nas w krótkim czasie. W pościgu brał udział także pies policyjny, co było dla nas ciekawym zjawiskiem. Po zatrzymaniu każdego z nas, zostaliśmy umieszczeni w radiowozie policyjnym, którym mieliśmy okazję się także przejechać. 
Po podziękowaniach za udział w ćwiczeniach, powróciliśmy do szkoły. Ten dzień na pewno zapisał się na dłużej w naszej pamięci, ponieważ mieliśmy okazję wziąć udział w prawdziwej akcji policyjnej i zobaczyć jak taka akcja jest organizowana, jej przebieg.

JASELKA

  Sprawozdanie z wycieczki  

                                                        

W dniu 18.02.2015 roku uczniowie drugiej i trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjno- prawnym w ZSP nr 3 Stanisława Staszica wybrali się  na wycieczkę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, aby zobaczyć, na czym polega praca w Policji i  laboratorium kryminalistycznym.

 

Po dotarciu na miejsce, pierwszym punktem był wykład pani nadkom. Sylwii Wierzbickiej, która opowiedziała o  uzależnieniach od narkotyków i konsekwencji ich zażywania. Utwierdziła uczniów w przekonaniu, że w Polsce zarówno import, produkcja, pośrednictwo w sprzedaży, jak i samo posiadanie części narkotyków jest nielegalne, zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r. poz. 124).  Według statystyk najczęściej zażywanymi narkotykami jest marihuana, kokaina, haszysz i amfetamina. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia krótkiego filmu na ten temat.

 

Po wykładzie pani nadkomisarz, pracownicy laboratorium kryminalistycznego opowiedzieli zebranym, na czym polega ich praca. Wyświetlono prezentację, która przedstawiała następujące informacje: co to jest daktyloskopia, jak się ujawnia ślady na miejscu przestępstwa oraz jak się pobiera odciski linii papilarnych.

Pracownik laboratorium  wyjaśniał na przykładach, że ujawnienie odcisków  na miejscu zdarzenia polega na opyleniu przy użyciu odpowiedniego pędzelka przedmiotu lub jego części właściwym proszkiem daktyloskopijnym. Preparat przykleja się do substancji potowo - tłuszczowej tworzącej ślad, dając wyraźny jego obraz.

Panowie z laboratorium przynieśli również walizkę kryminalistyczną, aby zebrani na sali uczniowie mogli zobaczyć jej wyposażenie: proszek daktyloskopijny magnetyczny srebrny, pędzle daktyloskopijne, folie daktyloskopijne, poduszkę daktyloskopijną do daktyloskopowania opuszków palców , wałek tuszujący, szpatułki drewniane i inne narzędzia. Trzeba pamiętać, że walizka kryminalistyczna jest to niezbędnik każdego policjanta kryminalistycznego. 

 

Po zwiedzaniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach uczniowie udali się na strzelnicę policyjną. Instruktor pracujący w tym obiekcie opowiedział naszym „przyszłym policjantom”, jak trenują tam policjanci. Mają ustawioną tarczę na wybraną odległość np. 2 lub 5 metrów do której strzelają . Mogą również stworzyć każde warunki atmosferyczne np. przyciemnić, rozjaśnić pomieszczenie, oraz włączyć muzykę, krzyk dziecka lub osoby dorosłej, aby zdekoncentrować policjanta podczas treningu. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia broni, jakiej używa policja, a także poćwiczyć pozycje strzeleckie, co było dla nich nie lada wyzwaniem. Odważni ochotnicy z naszej szkoły wzięli udział w skomplikowanych ćwiczeniach strzeleckich. Na początku policjanci pokazali jak  prawidłowo powinno się stać i trzymać broń.

 

Zapewne taka praktyczna lekcja stanie się pouczającym doświadczeniem dla uczniów klas policyjno- prawnych, które ułatwi im w przyszłości wybór odpowiedniej drogi zawodowej.

 

Konsultacje społeczne na temat mapy zagrożeń w powiecie włoszczowskim.

Spotkanie z uczniami poprowadził Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji we Włoszczowie mł. insp. Krzysztof Kozieł, który przedstawił stan bezpieczeństwa w powiecie włoszczowskim oraz omówił najważniejsze założenia powstającej mapy zagrożeń.

rok 2016/ 2017

PAMIĘTAMY O BOHATERACH

STUDNIÓWKA

nasza codzienność

bottom of page